Yürüyüş İçin Doğru Ayakkabı Nasıl Seçilir?

Yürüyüş, Yürüyüş ayakkabısı, Yürüyüş İçin Doğru Ayakkabı, Yürüyüş İçin Doğru Ayakkabı Nasıl Seçilir?

Sağlığımız için çok önemli bir faktör olan yürüyüş öncesinde uyuması gereken çeşitli önemli noktalar var. Yürüyüşe başlamadan önce yapılması gereken en önemli şey, yaş grubunuza yönelik bir hekim muayenesinden geçmeniz gerektiği ve buna göre yürüyüş yapıp yapmadığınızın kesinleşmesidir. Hekim kontrolüyle hedeflenen yaşınıza uygun kilometre, hız ve ne kadar süre yürümeniz konusunda birtakım sonuçlara varmaktır.

Yürüyüş Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yürüyüş ayakkabısı sayesinde hem doğru bir yürüyüş gerçekleştirmiş hem de yürüyüş sporundan maksimum verim almış oluruz. Bu nedenle uzun adımlar atabilmek ve düzgün bir şekilde yürüyebilmek için esnek bir yapıda yürüyüş ayakkabısına sahip olmalıyız. Görüldüğü gibi yürüyüş ayakkabıları söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken birtakım nitelikler ön plandadır. Çünkü yürüyüş nedeniyle birtakım ortopedik rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Yürüyüş sonrasında oluşabilecek rahatsızlıkları önlemenin yolu elbette doğru ayakkabı seçimidir. O halde, yürüyüş için doğru ayakkabı nasıl seçilir sorusunu hemen yanıtlayalım.

Yürüyüş, Yürüyüş ayakkabısı, Yürüyüş İçin Doğru Ayakkabı, Yürüyüş İçin Doğru Ayakkabı Nasıl Seçilir?

Özellikle bir yürüyüş ayakkabısı  satın almak istediğinizde dikkat edilmesi gereken en önemli husus, arka topuk yüksekliğidir. Yürüyüş ayakkabılarında 5-7 cm topuk yüksekliğine sahip olması ve yumuşak ve elastik bir malzemeden seçilmiş olması son derece önemlidir. Üstelik, yürüyüş ayakkabılarının önlerinin geniş olması ve yuvarlak burunlu olması da ayak sağlığı açısından oldukça önemlidir. Yürüyüş esnasında parmaklarınızın ayakkabı içerisinde yapmış olduğu harekete müsaade edebilen bir ayakkabı tercih etmek ve ön genişliğe sahip bir yürüyüş ayakkabı almak gerekmektedir. Ayrıca, yürüyüş ayakkabılarında ayağın iç tarafının destekli olduğu malzemeden yapılmış ayakkabıları tercih etmek, yine ön planda tutulması gereken bir özelliktir.

Yürüyüş Ayakkabısı Alırken Ayak Problemlerinizi Unutmayın

Eğer ayaklarınızda düz taban ya da yüksek kavis problemi varsa bu durum bir basma kusuru oluşturabilecektir. Bu nedenle ayak ya içeriye ya da dışarıya basacağı için kullanacağınız ayakkabının modeline uygun hale getirmeniz gerekmektedir. Spor mağazasına gittiğinizde ayağınızın içe ya da dışa bastığını söyleyerek ayağınız için yapılmış uygun ayakkabı modelini seçmeye özen göstermeniz gerekmektedir.
Buradaki en önemli nokta, ayak yapınıza uygun ayakkabıyı aldığınız zaman oluşması muhtemel bazı sakatlıkları engelleyebilecek olmanızdır. Ayrıca, spora ya da yürüyüşe başlamadan önce en önemli dikkat edilecek bir diğer nokta, seçilen ayakkabının kişiye uygun olacak şekilde tercih edilmesidir.

Yorum yap