Bir İnsanın Eli Neden Titrer?

Asıl olarak halk arasında titreme olarak bilinmesine rağmen tıptaki adı tam olarak tremor olarak bilinmektedir. Biraz daha açıklayacak olur isek eğer; sabit hareket etmeyen bir eksen etrafında sürekli olarak tekrarlayan ve bu tekrarlama olayı istemsiz bir şekilde gelişen ritmik ve sallanma şeklinde gerçekleşme eğilimi gösteren eklem hareketleridir. Bu eklemlerde yer alan titremeler kollarda, ellerde, başta, bacaklarda ve ses tellerinde gerçekleşmektedir. Psikolojik rahatsızlıklar arasında gösterilen bir olaydır bu durum. Çünkü bu titreme durumunun oluşmasının nedeni pek çok neden aracılığı ile olabiliyor. Korku, stres, hipokalsemi ve hipertiroidizm bu titremenin nedenleri olma konusun da baş nedenler arasında görülmektedir. Ama bizim direkt olarak bahsedeceğimiz şey el titremesi üzerine olacak. Geçmişte yaşanan bir çok şeyi geride bırakamayan ve genel anlamda bakıldığında sanki hiç bir şey yok gibi görünen biri için bazı şeyleri dışa vurma eylemi böyle de gerçekleşebiliyor. El titremesi daha çok yaşanan üzüntüler ve duygusal bunalımların verdiği bir tepki olarak da adlandırılabilir.

el titremesi, el neden titrer?, el rahatsızlığı, el titremesi hastalığının adı, el titremesi için hangi doktora gidilir?

Bir örnek ile açıklamak istiyorum bunu. Arkadaşımın babasında el titremesi rahatsızlığı var. Buna hastalık demek istemiyorum çünkü belirti olarak herhangi bir teşhis konulamıyor. Ama şöyle geçmişe bir yolculuğa çıkacak olur isek, zamanında çekilen sıkıntılar ve gerçekleşen üzücü olayların belirli bir süre sonra dışa vurumu oluyor. Belki çok geç belki de çok erken bir süre içerisinde kendini belli eden bu rahatsızlık sadece el ile de sınırlı kalmıyor. Sinir bozucu durumların açık bir şekilde içe atılması ve insan psikolojisinde kendini toparlayamaması sonucu ortaya çıkabilecek olan bu durumun çözümü ise geniş bir kalbe ve akla sahip olmaktan geçiyor.

Bu titreme sorunu olan insanların bu konu hakkın da şikayetleri stabil ya da artarak devam ediyor ise bir nöroloğa başvurmaları çok sağlıklı olacaktır. Psikolojik rahatsızlıklar arasında en hafif gibi görünen hastalıklar arasındadır. Ancak ne kadar hafif gibi görünse bile bu psikolojik rahatsızlık günlük hayat içinde de bir çok hareketi kısıtlama olayı olabiliyor. Bu hastalığı yaşayan insanların bir nöroloğa gitmeleri eğer işe yaramaz ise bir psikoloğa gitmeleri bu sorunu aşmalarında çok yardımcı olacak bir faktör olabilir. Kesinlikle çoğu zaman bu durum hayat içinde olan duygulardan dolayı yaşanmaktadır.

Yorum yap